Rituál před nástupem do školky

Když měl můj syn nastoupit první den do školky, byl to ohromný skok možná hlavně pro mě jako úzkostlivou mámu, která si nedokázala představit, že by se synkovi dostalo respektujícího přístupu i jinde než doma. Cítila jsem týden před začátkem září velikou nervozitu a myslím, že se se mnou nedalo vydržet. Pořád jsem přemýšlela nad nějakým rituálem k prvnímu dni ve školce, který by jak mě, tak synka připravil na tuto velikou změnu, která nás čekala. Dva dny před nástupem do školky jsme pro syna nachystali přechodový předškolkový rituál. Psal se srpen 2021.

Předškolkový rituál

Pomoc se strachem při nástupu do školky

Podnikli jsme menší výlet od nás z domu k rybníčku a po cestě nachystali pro synka několik zastavení…takovou menší „bojovku“. Naším záměrem bylo připomenout mu, co již všechno ve svém životě dokázal, a to jsme sepsali do krátkých dopisů a vzkazů. Hodně jsme se zaměřili na momenty, kdy překonal strach a něco zvládl. Překonávání strachů je pro něj totiž od malička velké téma. Takže tam byl příběh, jak začal chodit, poprvé přespal sám u babičky, poprvé přespal pod širákem, přestal se bát ohně atd. U dopisů byly přiložené fotky nebo jsme pustili videa dokreslující vzpomínky.

Nešlo to úplně podle plánů

Jak už to tak s malými dětmi bývá, tak ne vše šlo úplně podle plánů. Synka po pár zastaveních
s dopisy to trochu přestalo zajímat. Více než předškolkový rituál ho fascinovaly špendlíky na stromech, které chtěl neustále baštit a už se mu ani nechtělo hledat další vzkazy. Mladší dcerka neustále volala a dožadovala se „prsík, prsík“. Na poli jsme našli něčí ztracený telefon, takže muž vyřizoval hovory, abychom ho navrátili majiteli…

Zasvěcení

Nakonec nás všechna zastavení s dopisy dovedla až k rybníčku, kde byla předem nachystaná deka s dobrotami a ohniště. Oheň jsme nakonec zapálili, i když dřevo bylo mokré a nejdříve jen bezútěšně kouřilo.

Přechodový rituál - školka

Když bylo vše nachystáno, tak taťka vytáhl nový dřevěný meč a mohl proběhnout zasvěcovací rituál. Pasoval synka na „velkého kluka,“ který toho již v životě spoustu zvládl a překonal a my jako jeho rodiče ho považujeme za připraveného, aby vyrazil sám poprvé do školky. Pak následovala oslava s buchtou a čokoládou (pro syna nejlepší část celé akce) a meč si odnesl jako hračku na památku.

Cesta domů s holým zadkem

Po oslavě byl čas se vrátit domů a cesta zpět byla celkem dobrodružná. Syn se při čůrání netrefil a odmítal jít v mokrých softshellkách, tak jsem mu dala náhradní provizorní tepláky, u kterých se dost uvolnila guma, takže si celou cestu zpátky musel kalhoty držet. Na pár posledních desítek metrů k našemu domu už držení kalhot vzdal a šel jen s holým zadkem s tepláky u kotníků jako tučňák…Ale koukal mu u toho meč z baťůžku 😉 

Rituál před nástupem do školky

Zkušenost s předškolkovým rituálem

První den ve školce a nástup do školky proběhl velmi klidně, až jsme z toho byli s mužem překvapení. Syn často na předškolkový rituál vzpomínal, hovořil o sobě jako o „velkém klukovi“ a meč se stal jednou z nejoblíbenějších hraček. Dostal ještě kovový medailonek draka, který si nosil do školky v batůžku a řekli jsme mu, že když by měl nějaké strachy, tak drak je při něm a ochrání ho. Dodneška je pro něj kovový drak talismánkem, který mu pomáhá zvládnout odloučení od rodičů.

Přeji nám všem klidný začátek ve školce i škole.

Nádech, výdech…Když budeme v klidu my rodičové, je daleko větší šance, že i naše dítko nový začátek ve školce nebo škole zvládne hladce 😉
Pokud chceš také nachystat svému dítku přechodový rituál před nástupem do školky, zvu tě do 3denního online kurzu. Díky kurzu se napojíš na sebe i Tvé dítě a nachystáš událost v podobě rituálu, která vám bude kotvou i v náročnějších dnech. O kurzu zde.

V případě konzultací k individuálním rituálům jsem vám k dispozici: Kontakt