Rituál před nástupem do školky

Přeskočit na tipy na rituál

Když měl můj syn nastoupit první den do školky, byl to ohromný skok možná hlavně pro mě jako úzkostlivou mámu, která si nedokázala představit, že by se synkovi dostalo respektujícího přístupu i jinde než doma. Cítila jsem týden před začátkem září velikou nervozitu a myslím, že se se mnou nedalo vydržet. Pořád jsem přemýšlela nad nějakým rituálem k prvnímu dni ve školce, který by jak mě, tak synka připravil na tuto velikou změnu, která nás čekala. Dva dny před nástupem do školky jsme pro syna nachystali přechodový předškolkový rituál.

Předškolkový rituál

Pomoc se strachem při nástupu do školky

Podnikli jsme menší výlet od nás z domu k rybníčku a po cestě nachystali pro synka několik zastavení. Naším záměrem bylo připomenout mu, co již všechno ve svém životě dokázal, a to jsme sepsali do krátkých dopisů a vzkazů. Hodně jsme se zaměřili na momenty, kdy překonal strach a něco zvládl – začal chodit, poprvé přespal sám u babičky, poprvé přespal pod širákem, přestal se bát ohně atd. U dopisů byly přiložené fotky nebo jsme pustili videa dokreslující vzpomínky.

Nešlo to úplně podle plánů

Jak už to tak s malými dětmi bývá, tak ne vše šlo úplně podle plánů. Synka po pár zastaveních s dopisy už to trochu přestalo zajímat a více než předškolkový rituál ho fascinovaly špendlíky na stromech, které chtěl neustále baštit a už se mu ani nechtělo hledat další vzkazy. Mladší dcerka neustále volala a dožadovala se „prsík, prsík“. Na poli jsme našli něčí ztracený telefon, takže muž vyřizoval hovory, abychom ho navrátili majiteli…

Zasvěcení

Nakonec nás zastavení s dopisy dovedla až k rybníčku, kde byla předem nachystaná deka s dobrotami a ohniště. Oheň jsme nakonec zapálili, i když dřevo bylo mokré a nejdříve jen bezútěšně kouřilo.

Přechodový rituál - školka

Když bylo vše nachystáno, tak taťka vytáhl nový dřevěný meč a mohl proběhnout zasvěcovací rituál. Pasoval synka na „velkého kluka,“ který toho již v životě spoustu zvládl a překonal a my jako jeho rodiče ho považujeme za připraveného, aby vyrazil sám poprvé do školky. Pak následovala oslava s buchtou a čokoládou (pro syna nejlepší část celé akce) a meč si odnesl jako hračku na památku.

Cesta domů s holým zadkem

Po oslavě byl čas se vrátit domů a cesta zpět byla celkem dobrodružná. Syn se při čůrání netrefil a odmítal jít v mokrých softshellkách, tak jsem mu dala náhradní provizorní tepláky, u kterých se dost uvolnila guma, takže si celou cestu zpátky musel kalhoty držet. Na pár posledních desítek metrů k našemu domu už držení kalhot vzdal a šel jen s holým zadkem s tepláky u kotníků jako tučňák…

Rituál před nástupem do školky

Ale koukal mu u toho meč z baťůžku 😉 

Zkušenost s předškolkovým rituálem

První den ve školce a nástup do školky vůbec proběhl velmi klidně až jsme z toho byli s mužem překvapení. Syn často na předškolkový rituál vzpomínal, hovořil o sobě jako o „velkém klukovi“ a meč se stal jednou z nejoblíbenějších hraček. Dostal ještě kovový medailonek draka, který si nosil do školky v batůžku a řekli jsme mu, že když by měl nějaké strachy, tak drak je při něm a ochrání ho.

Aktualizace: Tak už máme za sebou provedený i rituál k nástupu do školky pro holčičku

Navždy budeš moje princezna…

…ale už tě považujeme za dostatečně samostatnou na to, abys mohla nastoupit do školky…uff

Stejně jako jsme loni nachystali synkovi přechodový rituál k prvnímu dni ve školce, o kterém jsem psala výše, tak i tentokrát jsme podobným rituálkem k nástupu do školky provedli dcerku.

S dětmi jsou rituály úplně jiné…Dělají si to po svém, ale to je na nich právě to jedinečné. Tentokrát to hodně prožívám…

Moje „malá holčička“ už vlastně není tak úplně malá. V dopisech, které jsme ji nachystali jsem psala o všech možných situacích, kdy něco zvládla a postupně se „osamostatňovala“. Možná je ten rituál vlastně hlavně pro mě, abych se vyklidnila, že vše je v pořádku a můžu jí pustit zase o něco více „do světa“.

Tipy na rituál pro nástup do školky/školy

Jelikož se množily dotazy k rituálům pro děti k prvnímu dni ve školce a škole, rozhodla jsem se ještě sepsat pár rychlých tipů:

Pamatujte, že u rituálů NIKDY NENÍ POZDĚ, jelikož neznají lineárnost času. Vše lze klidně vykonat i „zpětně“, takže pokud jste to ještě nestihli, ale rádi byste dítku k nástupu do školky/školy uspořádali přechodový rituálek, klidně se do toho pusťte kdykoli na to budete mít prostor.

  • Naciťte se na své dítě – co by vlastně mělo být záměrem rituálu? Má to být oslava toho, co skončilo a toho, co přijde? Jsou tam ohledně této významné změny nějaké strachy? Co mu chcete předat? Jaký by měl být ideální „výsledný“ pocit z nacházející změny?
  • Symbolické kroky uskutečněné během rituálu pomáhají k lepšímu přijetí změny v reálném životě.
  • Dejte svému děťátku pocit, že je pro vás důležité a tato událost (rituál) je jen a jen o něm. Vytvořte speciální atmosféru – pomoci mohou různé rekvizitky, kulisy, zajímavé prostředí
  • Podívejte se společně do minulosti – zrekapitulujte uplynulé období – miminkovské, batolecí, období docházky do školky. Vezměte na pomoc fotky, předměty, které se k tomu vztahují…řekněte si, jaké to období bylo, co jste prožili, co jste překonali, co bylo krásné atd. Můžete tu etapu nějak symbolicky ukončit…např. vzít klíček a zamknout období školkové docházky, čímž bude jasné, že už je u konce a začíná škola
  • Ukotvěte se v přítomnosti – co je nyní, jak jsme si užili prázdniny atd.
  • Příchod změny – mluvte o tom, co má přijít, jak to bude probíhat, co se bude dít. Nechte hovořit dítě, aby řeklo, na co se těší, čeho se bojí. Pokud by tam byly strachy, uznejte je a můžete je třeba nějak symbolicky z dítěte sejmout – vyčesávání strachů, sepsání na papír a hození do ohně atd.
  • Vyslání do nové etapy – fantazii se meze nekladou a můžete vyrobit symbolickou cestičku, bránu atd., kterou dítko projde jakoby do nové etapy, kde ho přivítáte.
  • Pocit bezpečí – jako průvodci dítěte mu dejte najevo, že jste v tom s ním a i v celé té nové životní etapě, která teď přichází, tu pro něj budete, že se o vás může opřít. Zároveň vyjadřujte důvěru, že dítko vše hezky zvládne a vše proběhne dobře.
  • Oslava – oslavujte a společně se těšte na začátek nového dobrodružství. Hodí se dát dítku nějaký dáreček. Může to být něco symbolického, co mu dodá odvahu nebo mu připomene domov a bude to moci mít ve školce/škole s sebou.

Zkuste být kreativní a co nejvíce se nacítit na to, co vaše děťátko před nástupem do školy a školky potřebuje. Naslouchejte dítěti a pokud byste cítili, že potřebujete pomoc odborníka, nestyďte se o ní požádat.

Přeji nám všem klidný začátek ve školce i škole.

Nádech, výdech…Když budeme v klidu mi rodičové, je daleko větší šance, že i naše dítko nový začátek ve školce nebo škole zvládne hladce 😉

V případě dotazů k rituálům jsem vám k dispozici: Kontakt