Moje zkušenosti s rituálem zavinování kostí aneb: Jak jsem se nechala zavinout

Zavinutí rebozo šátky

Když jsem kdysi sháněla informace o tom, jaké to je projít si rituálem zavinování, tak jsem žádné ucelené zkušenosti nenašla. Proto jsem se rozhodla sepsat svůj příběh o tom, jak jsem se nechala zavinout a co se ve mně odehrávalo:

Věděla jsem, že rituál zavinování je velmi léčivý rituál, který je vhodný pro uzavření porodních příběhů, při ztrátách blízkých lidí a dalších významných událostech v životě. Začala jsem se o něj zajímat až natolik, že jsem se nakonec rozhodla jím sama provázet. Při výcviku jsem se seznámila s úžasnou průvodkyní, a nechala se zavinout od ní. Stále jsem si sice neuměla představit, že mě uvidí v mé nahotě – duševní i té fyzické, ale což, člověk občas musí vystoupit ze své komfortní zóny, aby se posunul v životě dál. Navíc mě jako matku dvou malinkých dětí neuvěřitelně lákala představa, že o mě bude někdo celý den pečovat…

Den D

Je sobota ráno a právě jsem se rozloučila s mužem a dětmi. Mám asi tak hodinku, než přijede moje průvodkyně, která mě dnes provede rituálem zavinování kostí. Místo, abych se krásně ladila na sebe a rituál – jak jsem si to původně zamýšlela – lítám s vysavačem a jsem klasicky nervózní, že jsem nestihla pořádně uklidit. Vyplouvají pocity nedostatečnosti a celý proces si hodně zvědomuji a tuším, že rituál již „pracuje“ …trochu si v prázdném domě zakřičím, abych ze sebe uvolnila napětí.

Čas a péče jen pro mě

Dnešek je speciální. Dopřávám si celodenní péči jen pro sebe…po 4 letech, kdy ustavičně pečuji o někoho já. Devátá hodina je tu a průvodkyně stále nedorazila. Jsem za to celkem vděčná, jelikož konečně mám jakž takž uklizeno a pomocí dechových cvičení, meditace a hudby se vyklidňuji a konečně začínám ladit na rituál.  

Hledá mě průvodkyně

Moje průvodkyně rituálem se mi nějakou dobu neozvala a věděla jsem, že přijela do Hradce již včera, ale zpráva žádná. Je po deváté hodině a ona stále nikde. V 9.30 zvoní zvonek – uf, moje skvělá průvodkyně je tady. Vypráví mi historku o tom, jak si zapomněla mobil v Liberci, nepamatovala si přesně adresu a těžko hledala náš dům. Bydlíme v nové čtvrti a ani místní to tu neznají. Ona tedy prý požádala v duchu „Terezko veď mě“ a úplným zázrakem nakonec dorazila k nám.

Říkáme si ještě organizační věci, chystáme prostor a já mám pořád potřebu se ujistit, jak to bude mít večer s cestou domů apod. Ona se mě snaží zklidnit a laskavě vysvětlit, že dnešní den je můj a o nic jiného si nemám dělat starosti…tak to bude výzva.

Průběh rituálu

Začínáme mým příběhem. Jelikož rituálem také provázím, vím, že mám teď před sebou v podstatě neomezenou dobu, kdy mohu hovořit o svém příběhu, který se vztahuje k záměru celého rituálu. Záměru si něco v životě uzavřít a něčemu se otevřít. Vím, že si potřebuji uzavřít porody svých dětí, smrt táty a ještě spoustu dalších „drobností“…

Vše krásně plyne a jsem sama překvapená s jakou důvěrou své průvodkyni vše svěřuji. Vyslovuji věci, které jsem nikdy s nikým nesdílela, propojují se mi souvislosti. Chvílemi brečím, chvílemi se směji. Cítím se bezpečně a vše, co má být řečeno, může zaznít. Někdy se mě průvodkyně ptá, někdy mě obejme, když to potřebuji…někdy jen mlčíme. Během sdílení si společně „odskočíme“ do kuchyně uvařit rituálně kakao, což je pauza ve vhodný čas, kdy si potřebuji odpočinout od náročného povídání o nečekaném úmrtí mého táty…Téma už tolikrát řešené, ale stále tak bolavé.

Čas

Nevnímám čas, vím, že nemusím. Snažím se jen být, nechávat k sobě přicházet myšlenky a ty volně formulovat do slov. Nemusím nic hlídat, nemusím nic hrát. Jen jsem – autentická, zranitelná, emocionální, bez příkras.

Vytvářím mandalu z bylin a mícháme masážní olej. Nechci moc očuchávat různé oleje, dnes v tom mám jasno – chci hlavně růžový olej. Když cítím, že již nepotřebuji mluvit dál, vše bylo řečeno, tak přichází část péče o tělo.

Hýčkání těla

Bylinná koule k rituálu zavinování kostí

Je to blahodárné nechat se takto opečovat a snažím se na maximum být přítomná a vnímat všechnu tu laskavou péči a dotek. Rebozo šátky jsou naprosto uvolňující a přijdu si krásně vláčně. Péče o bříško nahřátou bylinnou koulí a vonným olejem je úžasná. Občas se přistihnu, že sleduji proces rituálu, ale jsem sama příjemně překvapená, že to absolutně nehodnotím a jen pozoruji a neřeším, jestli bych to dělala stejně nebo jinak.

Rituální koupel a pomazání těla

Směs bylin k rituálu zavinování kostí

Následuje rituální koupel. Netušila jsem, že zrovna koupel bude pro mě tak důležitou součástí celého rituálu. Jsem ponořená úplně celá a nechávám vodu, ať ze mě smyje vše, co už v životě nepotřebuji. Hraju si ve vaně s bylinnou koulí a látkovým pytlíčkem bylin připomínajícím placentu…zajímavá podobnost. Nechce se mi z vany ven, ale vím, že už je čas.

Za doprovodu průvodkyně se přesouváme do obýváku, kde následuje úžasné pomazání celého těla vonným olejem. Uvažovala jsem, že bych tuto část rituálu jako průvodkyně vynechávala, ale po tomto zážitku vím, že by to byla veliká škoda. Je to tak příjemné, že jsem si přála, ať to nikdy neskončí 🙂

Zavinutí do rebozo šátků

Nadešel čas uzavírání zámků na těle. Sedmi rebozo šátky se obvážou největší kosti a klouby na těle. Ještě naposledy si s průvodkyní ujasním svůj záměr, co vlastně ve svém životě uzavírám a čemu se chci otevřít. Když jsou všechny zámky „zamknuté“ a já jsem krásně zavinutá do šátků, přijdu si zakukleně a příjemně. Je to fajn stav bezčasí a uvolnění. Každý má tohle jinak a někteří si v zavinutí klidně usnou, někdo zase chce rozvinout rychle. Já také nemám potřebu v tom setrvávat dlouho a už se těším otevírání se novému. Následuje otevírání zámků, kdy si zvědomuji, co nyní do svého života zvu. Hlavními tématy jsou autenticita, lehkost a radost. Po rozvinutí šátků si ještě chvíli odpočívám, než je čas, abych jako ten vykuklený motýl vzlétla na světlo světa. Pak mě průvodkyně obléká do nových šatů, které jsem si pro tuto příležitost pořídila. V nádherných dlouhých červených šatech se cítím jako královna a jsem doprovozena do postele, kam ulehám. Vím, že teď je potřeba, abych odpočívala. Aby si vše mohlo dosednout, integrovat. Nejen dnes večer, ale i v příštích dnech. Bude to pro mě posvátný čas a nechám k sobě proudit jen pozitivní vjemy a obklopím se pouze milovanými lidmi.

Rituál jako cyklus života-smrti-znovuzrození

K rituálu zavinování připomínajícímu cyklus života-smrti-znovuzrození se často v myšlenkách vracím a je pro mě příjemnou vzpomínkou, která mě ukotvuje a zaplavuje vnitřním klidem. Moje obavy, jestli se dokážu při rituálu uvolnit a dopřát si veškerou péči se rozplynuly. Obnažení mé duše i těla přineslo výsledky a po rituálu vnímám, jak se věci dávají do pohybu. To, čemu jsem se otevřela se více a více stává součástí mého každodenního žití. Jsem vděčná, že jsem si rituálem zavinování mohla projít a cítím veliký respekt z jeho hloubky, když jím sama ostatní provázím.