Jak v sobě najít klid před porodem?

Předporodní rituál - koupel

Těhotenství je jedno z nejkřehčích období v životě ženy. Někdy plné neovladatelných emocí, měnícího se těla, chystání se na jednu z největších životních změn…

Ať už jste těhotná poprvé nebo po několikáté – vždy je to jedinečné. Pro to, aby porod proběhl co nejpřirozeněji, je nejdůležitější, aby se žena cítila v bezpečí. Aby měla důvěru v porodní poces. Jenže někdy je to před porodem pěkná jízda… zařizování všeho na porod a pro miminko, předávání práce v zaměstnání, péče o starší(ho) sourozence, stěhování se do většího obydlí…Těhotná žena někdy neví, kde ji hlava stojí a čemu by měla dát prioritu. Chce toho stihnout tolik a tělo zároveň volá po více odpočinku než obvykle.

Mnoho žen potvrdilo, že jim pomohlo se před porodem zastavit a zklidnit díky přechodovému rituálu. Tento rituál poskytuje prostor pro lepší přípravu na nastávající změnu. Trvá zpravidla 3 – 4 hodiny a těhotná žena si ho může dopřát v doprovodu svých blízkých přítelkyň nebo individuálně s průvodkyní.

Při rituálu se jako průvodkyně zaměřuji na to, co těhotná žena v tu chvíli potřebuje ze všeho nejvíce. Je to fyzické opečování? Je to důvěrné popovídání o svých straších? Chce se naladit na to, jak si vlastně přeje, aby její porod vypadal? Chce si nechat pomalovat bříško hennou? Chce slyšet povzbuzující příběhy o tom, jaký byl porod pro její přítelkyně? Většinou zvládneme toto všechno a i další kroky, které vedou k velkému celkovému uvolnění těhotné ženy, která si zpravidla dokáže tento stav udržet až do samotného porodu.

Přechodový rituál před porodem, který se také nazývá požehnání k porodu pomáhá ženě najít v sobě a svém těle sílu a důvěru v porodní proces. Je zároveň oslavou mateřství, uctění krásy a moudrosti ženského těla tvořícího nový život.

Předporodní rituál můžete těhotné ženě i darovat.

Více info: O předporodním rituálu a jak jím provázím, reference nebo mě kontaktujte.