Za tento podzim se toho stalo tolik, že nebylo příliš času se o tom rozepisovat na blogu. Proč si ale neudělat menší rekapitulaci? Člověk si přeci musí umět udělat radost…
Předškolkový rituál – aby děti dobře zvládly nástup do školky
O tom, jak se povedl rituál, který jsem dětem uspořádala před nástupem do školky, jsem už psala zde: Rituál k nástupu do školky. Je ale potřeba zmínit, že zpětně ho hodnotím jako velmi nápomocný. Děti nástup do školky zvládly dobře a to bylo hlavním záměrem rituálu.
Překvapilo mě velké množství pozitivních ohlasů. Mnoho z Vás se nechalo inspirovat a rituálem děti provedlo taky. Dokonce kamarádky učitelky v MŠ a ve školách zkoušely rituály provést ve třídách. Cítím velikou vděčnost, že čím dál více lidí se snaží, aby nástupy dětí do školek/škol probíhaly ve větší laskavosti ke všem zúčastněným. Za všechny přikládám zkušenost Poporodní duly Petry Slesarové. Původně jsem tipy k rituálu k prvnímu dni ve školce a škole měla jen na FB, ale na základě pozitivních ohlasů jsem je doplnila i do svého původního příspěvku na blogu.
Předporodní rituál – pro pohodový porod
Velmi ráda provádím předporodním rituálem a v říjnu jsem doprovázela jednu krásnou ženu nedaleko Prahy.
Přála si, abychom ji na bříško nakreslily koně.
Byla chovatelkou a milovnicí koní a věřila, že tento symbol ji dodá potřebnou sílu a víru před porodem.
A jestli jsem ho kreslila já? Tak napůl. Paní si ho předkreslila speciální bílou tužkou a já pak obtáhla hennou.
Já jsem spíše na abstraktnější malůvky jako je tato, kde mě velmi zaskočila aktivita miminka uvnitř v bříšku, což pro mě byla velká výzva, abych udržela kornoutek s hennou v požadovaných liniích.
Co byste si nechali namalovat na bříško vy?
Celkově se rituál povedl. Na informace, zda porod proběhl bezproblémově a pohodově, stále čekám.
Podzimní cyklus uzavřených ženských kruhů
Zahájily jsme podzimní cyklus uzavřených ženských kruhů.
Sešla se nádherná skupinka žen a musím uznat, že síla uzavřené skupiny má něco do sebe.
Ráda bych zde posdílela užitečné tipy, na které jsme společně přišly, jak si zpříjemnit podzimní čas. Oslavou rovnodennosti jsme se přesunuly do temné poloviny roku, a tak není od věci si zažehávat světélka radosti, která potěší naší duši i tělo.
Mohou jimi být například: hrnek lahodného teplého nápoje, zabalení se do své teplé mazlící dečky, zapalování svíček, teplo krbu, sledování přírody a jak se v kole roku mění, setkávání se s lidmi, se kterými je nám dobře a sdílení svých pocitů, návrat do kuchyně a příprava chutných zahřívacích pokrmů, zvelebování a zdobení svého příbytku, ve kterém teď trávíme více času, oslavy kola roku, vdechování čerstvého vzduchu do plic, i když je studený, nechat se opečovat masáží, dopřát si horkou koupel se solí a v neposlední řadě laskavost k sobě sama a dovolení si odpočívat, když to naše tělo žádá.
Z dalšího setkání v uzavřeném ženském kruhu vzešel tip na menší sebereflexi, kterou jsme si v uzavřeném kruhu vyzkoušely:
Zkusíte si rozepsat svoje jméno a kvality versus stíny?
Tentokrát byl ženský kruh byl v duchu sebe reflektivních technik a také jsme zařadily projekci/zrcadlení a integraci našich kvalit i stínů. Sama jsem se výjimečně hodně do technik zapojovala a když jsem měla vypotit svoje kvality versus stíny na začátky písmen z mého jména, tak mi to trvalo fakt dlouho a na písmeno R jsem ani žádnou kvalitu v tu chvíli nevymyslela. Zbytek viz foto.
Workshop na téma ženské cykličnosti
Téma ženské cykličnosti miluji a jelikož již delší dobu byla poptávka, konečně jsem „vykopla“ termín workshopu na téma „ženská cykličnost“. Toto téma je naprosto zásadní pro každou ženu, leč velmi opomíjené, nepopulární až tabuizované. Možná, že kdyby více žen vědělo, jak cykličnosti využít ve svůj prospěch, svět by byl zase o trochu hezčím místem. Jen pro zajímavost, můj muž si mě stále dobírá, že jsem „cyklistická žena“. Na druhou stranu to byl on, kdo mě donutil, abych přidala důležité termíny z mého cyklu do sdíleného kalendáře. Od doby, kdy tyhle informace sdílíme, máme mezi sebou mnohem větší pochopení.
Cyklická žena
Teď zase zpátky k praxi a mé postřehy. Kážu vodu a piju víno?
Na ženském kruhu jsem ženám říkala, jak moc je důležité si odpočinout během menstruace. Těchto pár dní v ženském cyklu se nazývá „reflektivní fáze“ a je to čas zastavení. Tělo nás vyzývá k odpočinku, aby mohlo dočerpat energii a být zase v plné síle pak během nadcházejících fází – dynamické a expresivní (fáze ovulace).
Jenže já sama, i když si už roky vedu cyklický kalendář a snažím se plánovat podle mého cyklu aktivity na celý měsíc, tak jsem ve své menstruační fázi nedokázala dát tělu dostatek odpočinku (prováděla jsem přechodovým rituálem, vedla ženský kruh, trávila intenzivní čas s dětmi, starala se o domácnost atd., atd…)
No a včera, světe div se, nastal totální energetický propad, kdy jsem najednou cítila veliké vyčerpání a velmi se to projevilo na mé trpělivosti s dětmi. Když bylo nejhůř, pustila jsem dětičkám pohádky a šla se prostě vybrečet do ložnice, trochu se vyvztekat, že jsem to zase celé podcenila a nedokázala si dopřát potřebný odpočinek… Na dnešek jsem si tedy naordinovala den odpočinku, ráno vypravila děti do lesní školky, kam šly po dlouhé době na celý den, a šla si lehnout. Probudila jsem se až v 11…tělo se opravdu potřebovalo dočerpat.
Zajímá mě, jak to máte s plánováním aktivit na měsíc vy? Snažíte se reflektovat, v jaké jste zrovna cyklické fázi a co si vaše tělo žádá?
I proto jsem vyhlásila workshop k ženské cykličnosti, protože teorie mi jde na rozdíl od praxe skvěle :-D.
Teorie tam bude, ale budete tam hlavně vy a prostor pro napojení se na sebe sama a možnost se zamyslet, co můžete pro sebe udělat, abyste výkyvům energie a nálad během měsíce mohly lépe předcházet. Zároveň se podíváme, které dny jsou během vašeho měsíce vhodné pro ty nejlepší výkony, kdy jste nejvíce soustředěné, kdy se vám nejlépe pracuje v týmu, kdy máte nejsilnější intuici a kdy empatii.
Death cafe v Hradci Králové
Když jsem nedávno byla na workshopu o smrti s Terezkou Chmelařovou (z organizace Ke kořenům), tak zmiňovala, že někteří lidé se nechtějí bavit o smrti, jelikož se bojí, že si ji tím do života „přivolají“. To mě naštěstí netrápí, jelikož smrt již v každodenním životě vnímám velmi silně. Vědomí smrti mě motivuje, abych hledala cesty, jak žít smysluplně a také se snažila procítit život tady a teď.
Už mnoho let mě lákalo uspořádat Death Cafe.
Letos na svátek Samhain (na dušičky) snad konečně…vás zvu na akci, kde smrt bude ústřední téma. Nad hrnkem dobré kávy, s respektem jeden k druhému bez ohledu na víru a světonázor 1. 11. 2022 v salónku kavárny Artičok v Hradci Králové.
Ohledně tématu smrti ve společnosti vnímám posledních pár let veliký posun. Začaly se pořádat kongresy (např. ksmrtidobryfestival) a různé workshopy (např. od organizace Ke kořenům). Tématika ekofunebráctví a dalších alternativ okolo pohřebnictví se začíná dostávat do médií (např. Les vzpomínek v pražských Ďáblicích spravovaný organizací Ke kořenům), ale pořád mi chybí jakási lehkost v tom otevřít toto téma někde v kruhu přátel nebo rodiny. Teda já ho otevírám docela často, ale cítím od okolí rozpaky, ačkoli smrt je vlastně jedinou jistotou v našich životech.
Death Cafe není můj nápad, ale je to koncept, který je celosvětově celkem rozšířený, jen v Čechách zatím pomálu.
Sbírání šípků s dětmi
Sbírání šípků je naším každoročním rituálkem s dětmi a letos jsme ho posunuli na vyšší level, když synek otrhával tyto úžasné plody mečem…a ony se mu občas „odvděčily“ pěkným zaseknutím trnu do kůže…
Tuto aktivitu vnímám jako krásné zastavení v kole roku, kdy oslavujeme plody podzimu, které nám mohou dopomoci ke zdraví v následujících měsících.
Letos mám v plánu rozmixované šípky nasušit a pak si z nich dělat výluhy…pokud máte lepší nápad, jak je kvalitně zpracovat, aniž by přišly o svůj cenný zdroj Vit C., tak se podělte: Kontakt
Závěr
No, bylo toho dost na to, že by měl být podzim odpočinkový, co?